Consumer insight
מי אנחנו
פרסומים
 

פיתוח מוצרים ושירותים:

השיטה של 'פוקוס – פסיכולוגיה ושיווק' לסייע בפיתוח מוצרים יוצאת מתוך איתור צרכים בלתי מסופקים, וזיהוי insights שיווקיים אשר לא מחוברים אליהם עדיין מוצרים. צרכים ו insights אלה יכולים להיות לא מודעים או להתפס לא לגיטימיים ולמרות זאת הם מגדירים הזדמנות ורקע לפיתוח מוצרים ושירותים לגיטימיים.

חלק מהפיתוחים הינם של מוצרים ושירותים חדשים, ואחרים נוגעים להתאמת מוצר מחו"ל לצרכנים הישראלים, וכן להכנסת שינוי למוצר קיים ועל ידי כך הרחבה משמעותית של שימושים וקהלים.

בכל מקרה, הבסיס לכל פיתוח חייב לקחת בחשבון את ההבנה המעמיקה של קהלי המטרה, מה מניע אותם, מה גורם להם רתיעה וחשש, ומהם הדרכים ליצירת קשב ומשיכה עבורם, מעבר לקטגוריה ספציפית.

דוגמאות -
קידום אישי
ומוצרי מזון לילדים ופעוטות מבית מטרנה – 'אצבעות' ו'פסטה מאמי' .

'קידום אישי' של קידום לך תצטיין - פיתוח מוצר בתחום ההשכלה:

על רקע טשטוש הבידול בין החברות אשר מכינות למבחן הפסיכומטרי נדרש ליצור בידול מוצרי ביניהם, אשר יהיה רלוונטי לצרכן. המשימה הייתה לייצר בידול אשר אינו מתבסס על שירות (מפאת קלות החיקוי של אלמנטים מתחום השירות), ואינו מתבסס על המדריך (מפאת חוסר נאמנות של מדריכים וקושי למנף את שביעות הרצון מהמדריך לשביעת רצון והמלצות על החברה).
תהליך העבודה כלל בראשיתו ניתוח צרכים בתחומי ההשכלה. במהלך הניתוח (2000) נגלה קונפליקט על פיו הצרכן שואף ללמידה המותאמת לו, אך תופס את מסלולי הלמידה האישית כמתאימים לבעלי יכולות מוגבלות. יתרה מכך, נראה כי הצלחת החברה (קידום) יצרה אצל הצרכנים עמדות אמביוולנטיות ועוררה את החשש של התלמידים ש'ילכו לאיבוד' בתוך המערכת הגדולה. 
ניתוח זה הוביל להחלטה האסטרטגית לתת לצרכן מענה לצורך בתשומת לב אישית, באופן שלא מייצר סתירה עם חברה גדולה ומצליחה, ובאופן שלא נתפס כשירות למעוטי יכולת שכלית. נהפוך הוא, נדרש להבהיר לצרכן כי הקורס האישי מחזק את החוזקות של התלמיד (מה שהיום נלמד במסגרת פסיכולוגיה חיובית). בנוסף, נדרש לשכנע את הצרכן שאין סתירה בין פיתוח קורס מעין זה והצלחת המערכת, ולהבהיר לצרכן כי רק מערכת מצליחה וגדולה יכולה להעניק שירות מסוג זה. במילים אחרות, להפוך את הגודל להזדמנות במקום תפיסתה כ'בעיה'. על בסיס ניתוח זה, הציעו ב'פוקוס – פסיכולוגיה ושיווק' לנצל את היכולות המקצועיות המתקדמות של קידום ולפתח קורס המותאם למצב האישי, תוך שימוש במערכות האבחון הקיימות.
התוצאה הייתה פיתוח המוצר 'קידום אישי' - קורס פסיכומטרי בהתאמה אישית, על פי אבחון יכולותיו וקשייו של כל תלמיד. קורס זה שווק תוך חיבור המונח 'אישי' להישגיות ולהצלחה אישית, בניגוד לתפיסה הקודמת שיחס אישי מקבל רק תלמיד מתקשה. כך למעשה זכה הצרכן בתחושה כי הצורך שלו ביחס אישי הינו לגיטימי ולא פוגע בדימוי העצמי. התוצאה הייתה שמוצר זה הקנה לקידום, מלבד הבידול המוצרי, גם תפיסה חיובית הן מבחינת תפיסת עוצמה וגודל והן מבחינת תפיסת שירות.

לראש הדףמוצרי מזון לילדים ופעוטות מבית מטרנה – 'אצבעות' ו'פסטה מאמי'
שנים רבות פעלה מטרנה בתחום תחליפי החלב לתינוקות בלבד, ואף הגיעה למעמד של מוביל (בנתחי השוק) ומומחה. מעמד זה וביטחון כה רב במותג הם כמובן יתרונות משמעותיים בפיתוח קטגוריה חדשה בתחום מוצרי המזון לתינוקות ולפעוטות. ואולם, הבחירה במוצר אינה פשוטה. מלבד השיקולים המקובלים הכוללים את גודל השוק הצפוי, ניתוח ההשלכה על תדמית המותג והתאמה לערכי המותג, היה על החברה לקחת בחשבון את הצורך של הצרכנים במקצועיות והתמחות של חברות בתחום המזון לקטנטנים וכן היה עליה לקחת בחשבון את החשדנות הגבוהה בכל הנוגע למוצר עצמו ולמסרים השיווקיים. מאפיינים אלה יוצרים קושי בבחירת הקטגוריה, בפרט כאשר עומדת בפני החברה החלטה להביא בכל מוצר ערך מוסף אמיתי, ולהמחיש דרך כל מוצר ומוצר חדש את האסטרטגיה של התפתחות וליווי הילד והאם בשלבי ההתפתחות.
לאחר דיונים ובדיקות נבחרו בשלב ראשון תחום הביסקוויטים ותחום הפסטה לילדים
(2008). בכל אחת מהקטגוריות, גובשו מאפייני המוצר באופן אשר יתמוך הן בהבטחה של התאמה מירבית לכל שלב התפתחותי והן בצרכים הרלוונטיים של האמא מהקטגוריה. על מנת לייצר התאמה מירבית לשלב ההתפתחות הוחלט להתאים כל מוצר, לא רק מבחינת תזונתית אלא גם מבחינה מוטורית ורגשית הן לשלב ההתפתחות של הפעוט והן למצב הרגשי ולצרכי האם בכל שלב.
תרומת 'פוקוס – פסיכולוגיה ושיווק' באה לידי ביטוי באיתור הצרכים – מודעים ולא מודעים, לגיטימיים ואחרים באמצעות תצפיות ומחקרי עומק, וכן בליווי תהליך אפיון המוצרים באופן שיפגוש את הצרכים ועם זאת ישמור על המותג ולא יפגע בבהירותו ובתפיסתו. במסגרת תהליך זה נעשתה הקפדה יתרה של כלל צוות הפיתוח על מגוון הפרטים: מדיוק הטעמים, יחידת המשקל המוצרית וגודל המוצר, צורת המוצר והדרך בה הילד אוכל אותו, המרקם, מגוון המוצרים בסדרה, ועד דיוק הבריף ביחס לעיצוב האריזה, בחירת שם המוצר, המסרים על האריזה ובתקשורת השיווקית, ומערכת היחסים העתידית עם מותג האם 'מטרנה'.

לראש הדף

יישומים
ותוצרים
 
לקוחות
 
Consumer insight | צמיחת מותגים | כינוס מותגים | התנהגות צרכנים | בניית אתרים